Otvorena izložba slika “Šuma” Želimira Hajeka

Povodom obilježavanja 24. Dana slavonske šume u Našicama, jučer je u prostorijama Gradske knjižnice Našice otvorena izložba slika gospodina Želimira Hajeka pod nazivom “Šuma”. Izložba prikazuje razonodu i poslove vezane uz život u blizini šume. Na njima se pojavljuju šumski elementi, od vatre, konjske zaprege, sječe drveća… Sklad boja i tehnika rada na ovim slikama pružaju osjećaj prisjećanja na djetinjstvo, Slavoniju i toplinu.
 
Sve prisutne goste pozdravila je ravnateljica Gradske knjižnice Našice i zahvalila se gospodinu Hajeku na omogućavanju izlaganja njegovih prekrasnih radova u našoj Knjižnici te izrazila želju za daljnom suradnjom.
 
Ravnateljica Marija Buha zahvalila se svima koji su sudjelovali u realizaciji ove izložbe, svim knjižničarima, posebno Đuri Rajhu na izradi brošure ove izložbe, vanjskim suradnicima, Jeleni Lulić na predgovoru brošure i Dragoljubu Siljanoskom na tisku. 
 
Izložbu možete pogledati svakim danom u radno vrijeme Knjižnice do 15. listopada.
Marija Buha                 
ravnateljica Gradske knjižnice Našice

“Šuma”

Slikarski opus Želimira Hajeka predstavljen na ovoj izložbi jednostavnog naziva “ Šuma”  ne možemo gledati odvojeno od njegove biografije i odrastanja u Koški. Kako autor i sam navodi, rođen je i odrastao u zgradi Šumarije uz oca upravitelja šuma, gdje u prekrasnom okruženju provodi sedam godina.

Vidljivo je da to okruženje određuje Hajekov likovni opus, teme svih njegovih slika su šumski pejzaži u kojima su podjednako zastupljeni široki kadrovi kao i detalji šumskog života.

Stilski pristup ovim kompleksnim pejzažima je uvjerljivi realizam, u nekim segmentima i naturalizam koji promatrača ostavlja zadivljenim pred detaljima kojima umjetnik likovno interpretira svaki segment slike.  No, Hajek ne ostaje samo na pukoj deskripciji, ono što daje određenu magiju njegovim slikama je atmosfera koju postiže vještim poigravanjem svjetla i sjene podjednako u ljetnim, kao i u zimskim pejzažima. Upravo je  atmosferičnost ono što promatraču daje dojam kao da se nalazi upravo tamo, u veličanstvenosti šume.

Želimira Hajeka možemo usporediti s umjetnicima Osječke slikarske škole koja u Osijeku djeluje sredinom 19. stoljeća, čiji je najistaknutiji predstavnik slikar Adolf Waldinger. Spomenuta Škola svoj umjetnički opus temelji upravo na realističnim pejzažima slavonskih šuma i biljnom svijetu naše regije čiji se predstavnici smatraju prvim poznatim umjetnicima koji se bave gotovo isključivo tom tematikom. 

Stoljeće poslije, u maloj Koški utjecaj slavonske šume nastavlja se i ponovno prikazuje u slikama Želimira Hajeka. No, Hajek dodaje još jedan element u slike, a to je prikaz razonode i poslova koji su vezani uz život u blizini šume. Tako nam ovaj umjetnik pokazuje svu čaroliju boravka uz vatru ili pak vožnju konjskom zapregom do jednostavnih poslova sječe drva koji dodaju pejzažima i kvalitetu žanr scena.

Stoga gledajući  ove slike osjećamo toplinu i nostalgiju prema životu i odrastanju  u malom slavonskom mjestu.

Jelena Lulić, mag.edu.art

Skip to content