12. prosinca u 18.00 sati u Izložbenom salonu Dvorca Pejačević održat će se tradicionalna manifestacija Matice slovačke Našice u kojoj sudjeluje i Središnja knjižnica Slovaka u RH, pod nazivom Slovački božićni običaji. Ovom se manifestacijom želi podsjetiti građane na raznolikost običaja i kultura vezanih uz proslavu božićnih blagdana, a okosnicu programa činit će izložba ručnih radova drotarske i veziljske radionice Matice slovačke Našice i božićno drvce ukrašeno unikatnim ukrasima iz ovih radionica. Na otvorenju izložbe Matica slovačka Našice priremit će gastroponudu vezanu uz tradiconalna slovačka božićna jela pa će posjetioci imati priliku kušati KAPUSTNICU, OPEKANCE, ribu, razne kolače i peciva. Kako bi građanima još više približila neke posebnosti slovačkih božićnih običaja, Središnja knjižnica Slovaka pripremila je katalog na slovačkom i hrvatskom jeziku.
Za prigodan program na otvorenju izložbe pobrinut će se slovačko folklorno društvo Matice slovačke iz Jakšića i učenici osnovne škole kralja Tomislava Našice, koji će blagdansko ozračje upotpuniti slovačkim božićnim pjesmama i igrokazom. Slovačku etnografsku izložbu Matice slovačke Našice posjetitelji mogu razgledati u Pejačevićevom dvorcu svaki dan od 8.00 do 19.00 sati, do kraja 2012. godine.
Jeste li znali da božićno drvce okićeno voćem, raznim ukrasima, pecivom i svijećama potječe iz Njemačke, odnosno Austrije? U ostale se zemlje običaj ukrašavanja zimzelenog drvca proširio krajem 18. stoljeća. U Slovačkoj se čak do polovine 20. stoljeća sačuvao i puno stariji običaj unošenja snopa, slamnatog drvca u kuću. Igličasto božićno drvce (jelka) zapravo je nasljednik zelenih grančica kojima se u vrijeme božića ukrašavala kuća kako bi osigurale prosperitet i zaštitu domaćinstva (grančice crnogorice zabadale su se u gnoj, stavljale među zrna pšenice, ispod kokoši). Božićno je drvce u početku bilo smješteno (odnosno učvršćeno) na gredi iznad stola za blagovanje; kasnije se jelka stavlja na pod, u stalak.