Izaslanstvo Grada Našica, Gradonačelnik Krešimir Žagar, pripadnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata jučer su na spomen – obilježju Uskrsla Hrvatska položili vijence i zapalili svijeće u spomen 67 našičkih dragovoljaca koji su otišli u obranu Vukovara. Gradonačelnik Krešimir Žagar podsjetio je sve na ratna razaranja i pozvao na doček vukovarskih maratonaca koji se očekuje u nedjelju 2. listopada. Prisutnima se obratio i dopredsjednik Udruge vukovarskih veterana Našice Branimir Jokić te se zahvalio svima koji su došli odati počast poginulim braniteljima. Istaknuo je da je s našičkog područja u vukovarski ratni vihor otišlo 67 dragovoljaca koji su bili raspoređeni na svim crtama obrane grada, osamnaest našičkih dragovoljaca izgubilo je život, od kojih se četvorica još uvijek vode kao nestali, 16 dragovoljaca je uspjelo po padu grada u ruke okupatora proći u proboju, a ostali su prošli pakao srpskih koncentracijskih logora.
Danas je njih 36 preživjelih koji su organizirani su udruzi „Vukovarskih veterana“ Našice, te svojim radom angažirani na svim događanjima vezanim uz promicanje istinskih vrednota o Domovinskome ratu.
Molitvu za sve poginule izmolio je našički župnik i gvardijan fra Zoran Bibić.
Nakon svečanog polaganja vijenaca i paljenja svijeća, u Domu Kulture Našice u organizaciji Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice i Grada Našice, a pod medijskim pokroviteljskom Radija Našice održana je glazbeno scenska predstava Bitka za Vukovar – kako smo branili Grad i Hrvatsku. Na predstavi su predstavljene dvije nove knjige, „58“ HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca Damira Markuša i Bitka za Vukovar Damira Plavšića. U glazbeno-scenskom nastupu nastupali su članovi HKD-a „Lisinski“, dječja folklorna skupina „Lisinski“ pod ravnanjem učiteljice Ksenije Orešković i članice folklorne sekcije HKD „Lisinski“ s voditeljem Miroslavom Šarićem koji je ujedno uz Damira Plavšića čitao tekstove iz predstavljenih knjiga.
Autor knjige „58“ HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca, Damir Markuš pozvao je našičke branitelje da i oni skupe snagu i napišu knjigu „67“, jer su upravo oni stvorili našu Hrvatsku i bili su jedna od najmnogobrojnijih skupina koja je krenula u obranu Vukovara.
Naziv knjige „58“ označava 58 boraca, HOS-ovaca koji su krenuli u obranu Vukovara i svoje zadnje snage ostavili na Sajmištu. Knjiga posjeduje 107 ratnih fotografija.
„Bitka za Vukovar“, knjiga je Damira Plavšića koji je naglasio da se rat ne smije zaboraviti, a ponajviše domoljublje koje djeca danas ne znaju ni riječima opisati. Domovinski rat se u našim školama obrađuje u samo nekoliko nastavnih sati, što
govori o tome koliko cijenimo svoju povijest. Istaknuo je da se narod očituje kroz povijest i nikada se ne smije zaboraviti prošlost.
Riječima zahvale obratio se i Gradonačelnik Krešimir Žagar, a fra Ante Perković sve je prisutne pozdravio i sa sjetom se sjetio Vukovara.
Izložba ratnih fotografija dragovoljaca HOS-a mogla se pogledati u hodniku Doma kulture Našice uz prodaju knjiga po promotivnim cijenama.